در محاصره شنهای

20 درصد شهر ریگان در محاصره شنهای روان قرار دارد

 

حسن دهگان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اداوم چندین ساله خشکسالی و از بین رفتن جنگل بالادست در ریگان موجب بروز پدیده شن گرفتگی در این شهر شده است.


وی ادامه داد: در این شرایط اگر از سمت جنوب غربی ریگان جلوی شنهای روان گرفته نشود نیمی از شهر در شن فرو خواهد رفت.
شهردار ریگان گفت: حرکت شنهای روان و انباشت آن کنار دیوارها و منازل در ریگان مشکلاتی را برای مردم این شهر به وجود آورده و عبور و مرور ساکنان را کند و در برخی نقاط مختل کرده است.
وی افزود: به رغم فعالیت مستمر شهرداری در تخلیه و پاکسازی معابر از شنهای روان، وزش توفان و خشکی خاک موجب انباشت مجدد شنهای روان در معابر عمومی ریگان می شود. این شهر با توجه به وضعیت بحرانی موجود نیازمند تخصیص اعتبارات ملی و استانی برای مهار شنهای روان است.
دهگان ادامه داد: می توان با کاشت نهال توسط منابع طبیعی و ایجاد کمربند سبز و بادشکن از هجوم شنهای روان به شهر ریگان جلوگیری کرد.
وی گفت: توفان شن سالانه افزون بر 3 میلیارد ریال خسارت به شهر ریگان وارد می کند و موجب از بین رفتن فضای سبز این شهر شده است.
او افزود: هم اکنون توفان شن قسمت جنوب غربی شهر ریگان را محاصره کرده و به منازل سرازیر و موجب تخریب دیوار برخی خانه ها شده است.
ریگان یکی از شهرستانهای بحرانی در زمینه فرسایش بادی در کشور و کانون بحران ریزگردها و توفان شدید شن است. 50 روستای ریگان در محاصره شنهای روان قرار دارند و 16روستای این شهرستان نیز خالی از سکنه شده اند.
مرکز شهرستان 86 هزار نفری ریگان در فاصله 285 کیلومتری شرق کرمان واقع است.

 

 

منبع:ایرنا

آخرین اخبار

تبلیغات

 
 
 
 
 
 
 
 

برای تبلیغات ایمیل بزنید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید