آقای وزیر؛ آمارهای جمعیتی را از مجریان اصلی پروژه تحدید نسل ایرانیان دریافت نکنید

سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در مراسم یازدهمین دوره اعطای نشان ایمنی و سلامت ایران

یکی از مسئولین وزارت بهداشت که قریب به دو دهه از مجریان اصلی پروژه تحدید نسل در کشور بوده، افزایش نرخ باروری از ۱.۸ به ۱.۹ در چهار سال گذشته را توفیق طرح تحول سلامت دانسته است؛ از گرفتن تحلیل و آمارهای جمعیتی از این‌گونه مدیران اجتناب کنید.

 

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران درباره وضعیت جمعیت و بهداشت باروری ایرانیان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نامه‌ای به‌شرح ذیل نوشته است.

جناب آقای دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با عرض سلام و احترام

چنان که جنابعالی مستحضرید، کاهش بسیار شدید فرزندآوری خانوارهای ایرانی در دو دهه اخیر، سبب شده است اکنون ایران یکی از سه کشور دنیا باشد که سریعترین حرکت به‌سمت مرزهای سالخوردگی جمعیت را دارد. بحث بحران جمعیت، همچنین از دغدغه‌های ویژه مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای مد ظله العالی به شمار می‌آید و ایشان به‌کرات در این زمینه سخن گفته‌اند، از جمله این که فرموده‌اند: "یکی از خطراتی که وقتی انسان درست به عمق آن فکر می‌کند، تن او می‌لرزد، این مسئله‌ جمعیّت است" (1392.09.19)

بدین وسیله ما دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، از جنابعالی که متصف به تعهد هستید، 6 درخواست داریم که امید می‌رود با اجابت آنها، وضع جمعیت و بهداشت باروری مردم میهنمان به بهترین وجه سامان گرفته و جلوی بحران مخرب سالخوردگی جمعیت ایران اسلامی گرفته شود.

1 ــ آقای دکتر هاشمی، جنابعالی اخیراً گفته‌اید: "مشکل زاد و ولد با تأکیدات رهبر معظم انقلاب و به‌شهادت مرکز ملی آمار و ثبت احوال، در مسیر رسیدن به تعادل است"،

اما خوب است که چند نکته را در این زمینه متذکر شویم:

ــ اعلام دقیق نرخ باروری احتیاج به سرشماری دارد، حال آن که از سال 1390 سرشماری جدیدی صورت نگرفته است؛ پس آنچه توسط رئیس مرکز آمار گفته شده است که نشان دهنده افزایش قریب به یک‌دهمی در نرخ باروری است، می‌تواند زیر سؤال باشد.

ــ افزایش نرخ باروری از 1.8 فرزند به 1.9، به‌فرض صحت، هرگز رقم قابل توجهی به شمار نمی‌آید و همین افزایش نیز اگر با اقدامات جدی پشتیبانی نشود، باز در مسیر کاهش قرار خواهد گرفت؛ پس با این مقدار اندک افزایش در نرخ باروری، ابداً نمی‌توان نتیجه گرفت که "مشکل زاد و ولد در مسیر رسیدن به تعادل است".

ــ اخیراً یکی از مسئولین وزارت بهداشت که قریب به دو دهه از مجریان اصلی پروژه تحدید نسل در کشور بوده است، افزایش نرخ باروری از 1.8 به 1.9، ظرف چهار سال گذشته را توفیقی دانسته که به‌دلیل اجرای طرح تحول سلامت حاصل شده است. در اینجا به شما وزیر محترم توصیه می‌شود که از گرفتن تحلیل و آمارهای جمعیتی از این‌گونه مدیران اجتناب نمایید، زیرا همین اشخاص بودند که «کاهش حیرت‌انگیز نرخ باروری در کشور از 6.4 فرزند به 1.8 ظرف دو دهه» را به مسئولان بلندپایه نظام اسلامی گزارش نکردند، تا جایی که کشور در معرض خطر انقراض نسل قرار گرفت و اکنون نیز همین افراد هستند که بابت این افزایش محتمل یک‌دهمی ظرف چهار سال، طوری فریاد برآورده‌اند که گویا چه توفیقی حاصل و چه شاهکاری خلق شده است.

2 ــ جناب آقای دکتر هاشمی، شما در مصاحبه‌ای گفته‌اید: "در زمینه افزایش جمعیت، وزارت بهداشت کمترین نقش را دارد" اما آیا جنابعالی می‌توانید برای این تحلیل خود، شاهد و دلیلی بیاورید؟

آگاهی از پیشینه عملکرد وزارت بهداشت در بحث جمعیت و فعالیت‌های بسیار گوناگون و گسترده‌ای که در این زمینه داشته است به‌خوبی نشان‌دهنده پتانسیل فوق‌العاده وزارت متبوع شما برای فرهنگسازی در زمینه سیاست‌های جدید جمعیتی است. اکنون برخی از فعالیت‌های دو دهه گذشته وزارت بهداشت در راستای تحدید نسل را برای جنابعالی برمی‌شمریم و از شما می‌خواهیم که بفرمایید کدام یک از این‌گونه فعالیت‌ها هستند که نمی‌توانند در عرصه افزایش رشد جمعیت به کار گرفته شوند؟

ــ پیگیری تصویب قانون تنظیم خانواده توسط برخی از مسئولین وزارت بهداشت، جلب حمایت مقامات مختلف سیاسی و مذهبی از استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و شوراهای اسلامی گرفته تا بسیاری از روحانیون و ائمه جمعه و جماعات، به عرصه کشاندن عمده اقشار کارکنان وزارت بهداشت از جمله بهورزان، کارشناسان بهداشت خانواده، پزشکان، کارشناسان و کاردانان مامایی، دستیاران و متخصصان پزشکی اجتماعی و کارشناسان تنظیم خانواده برای پیشبرد تحدید نسل، شعارسازی برای تحدید نسل و درج شعارها روی محصول کارخانجات، سربرگ نامه‌های اداری، قبوض آب، برق و تلفن و...، همکاری گسترده در جهت تحدید نسل با صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، حوزه‌های علمیه، بسیج، شهرداری‌ها، بهزیستی، نهضت سوادآموزی،کارخانجات، جهاد کشاورزی و...، تولید و توزیع گسترده محصولات متعدد آموزشی ــ رسانه‌ای در باب محاسن تحدید نسل از جمله پمفلت، جزوه آموزشی، مقاله، پوستر، پلاکارد، بنر، تراکت، کتاب، سی‌دی، فیلم، تیزر تبلیغاتی و...، مصاحبه‌های متعدد مسئولان وزارت بهداشت با رسانه‌های مختلف پیرامون فواید تحدید نسل، آموزش دانش‌آموزان در مقاطع دبستان، راهنمایی، ‌سوم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی در ارتباط با ایدز و مفاهیم جمعیت و تنظیم خانواده، آموزش مربیان پرورشی، معلمان، کارشناسان تغذیه و بهداشت و مدیران مدارس، آموزش سربازان در حین خدمت، طلاب و روحانیون، کارمندان دولت و کارکنان بخش خصوصی، همکاری با سازمان‌های مردم نهاد و ... .

با توجه به این طیف گسترده از کارکردهای وزارت بهداشت در زمینه تحدید نسل آیا می‌توان پذیرفت که این نهاد کمترین نقش را در پیشبرد سیاست‌های جدید جمعیتی دارد؟

آقای دکتر هاشمی، ما دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از جنابعالی می‌خواهیم که همان‌گونه که وزارت بهداشت در مسیر تحدید نسل به فرهنگسازی گسترده پرداخت، اکنون نیز با تمام قوا در مسیر جلوگیری از وقوع بحران کاهش باروری و سالخوردگی جمعیت وارد میدان شده، به تولید محتوا و محصولات رسانه‌ای بپردازد، با مسئولین شهرها برای همسو شدن با سیاستهای جدید جمعیتی رایزنی کند و به آموزش و توجیه طیف‌های مختلف مردم، مسئولین و نخبگان در راستای افزایش رشد جمعیت کشور همت گمارد. البته با کمال تأسف باید متذکر شد که مدیران و کارکنان وزارت متبوع شما، هنوز خود، آموزشی برای تشویق مردم به فرزندآوری ندیده‌اند و معمولاً از پس پاسخگویی به آسانترین سؤالات و شبهات مردم در مورد بحث جمعیت و فرزندآوری، برنمی‌آیند.

3 ــ جناب آقای دکتر هاشمی، متأسفانه، دستورالعمل‌های کنونی وزارت بهداشت در حیطه باروری سالم دارای نقائص و اشکالات متعددی است؛ از جمله این که:

ــ از منابع غیرمعتبر و دارای سوگیری برای تهیه این دستورالعمل‌ها استفاده شده است.

ــ این دستورالعمل‌ها به‌روز نیستند و برخی از منابع برای نگارش آنها، برای بیش از 15 سال پیش (سال 2000 میلادی) هستند.

ــ این دستورالعمل‌ها توسط افراد متخصص تهیه نشده‌اند، به‌عنوان نمونه در دوره‌های گذشته، برای نگارش بخش مرتبط با وازکتومی (عقیم سازی دائمی در مردان)، از یک پزشک عمومی نظرخواهی شده است که در سایت خود افتخار می‌کند، در کمتر از بیست سال، 14000 مرد ایرانی را عقیم کرده است.

ــ بعضاً در این دستورالعمل‌ها از کارکنان وزارت بهداشت خواسته شده است که عوارض خطرناک استفاده از وسایل ممانعت از بارداری را از مردم مخفی کنند.

ــ در این دستورالعمل‌ها در خصوص عوارض غیرشایع ولی مهلک روشهای ممانعت از بارداری به مردم اطلاع‌رسانی نمی‌شود، به‌عنوان مثال با وجود آن که در منابع معتبر، سکته مغزی از عوارض مصرف قرص‌های ضدبارداری شمرده می‌شود، هشداری بابت این خطر به مردم داده نمی‌شود و صرفاً به تذکر عوارضی از قبیل سردرد و حالت تهوع اکتفا می‌شود. این مسئله در مورد قرص‌های ضدبارداری یاز و یاسمین بیشتر مسئله‌زا است و با وجود خطرات اساسی مصرف آنها، قرص‌های مزبور به‌راحتی و بدون احتیاج به نسخه پزشک، برای عموم مردم قابل تهیه هستند.

ــ در این دستورالعمل‌ها، برای برخی از روش‌های ممانعت از بارداری، مزیت تراشی‌های عجیب و بعضاً مضحکی صورت گرفته است، از جمله این که بستن لوله، از عوامل احتمالی محبوب شدن مرد در خانواده شمرده شده است!

ــ همچنین در این دستورالعمل‌ها به هیچ یک از آثار مفید بارداری و شیردهی بر سلامت زنان اشاره‌ای نشده است و به‌عنوان مثال با وجود مستندات متعدد و معتبر علمی، اکنون عمده مردم نمی‌دانند که هرچه سن زن در باروری نخست کمتر باشد، احتمال ابتلای وی به سرطان سینه کمتر می‌شود، یا این که هرچه تعداد حاملگی‌ها بیشتر باشد، احتمال ابتلا به فیبروم کاهش می‌یابد و همچنین شیردهی، احتمال سرطان دستگاه تناسلی و ابتلا به بیماری‌های قلبی در زنان را کم می‌کند.

ــ در این دستورالعمل‌ها بارداری چهارم به بعد و بارداری در سنین زیر 18سالگی و بیش از 35سالگی به‌عنوان بارداری پرخطر معرفی شده است، در حالی که اساساً شواهد علمی معتبری برای اثبات پرخطر بودن این بارداری‌ها وجود ندارد. لطفا از مدیران مربوطه بخواهید که اگر اسناد علمی معتبری برای این دو ادعا دارند، ارائه دهند وگرنه به مردم اطلاع‌رسانی کنند: "بارداری چهارم به بعد و بارداری در سنین زیر 18سالگی و بیش از 35سالگی عموماً خطرناک نیستند و تنها در شرایط خاصی می‌توانند خطرناک باشند، که تشخیص آن به‌عهده پزشک است و البته در موارد خطرناک نیز، می‌توان با ارائه مراقبت‌های ویژه، خطر بارداری و زایمان را به کمترین میزان رساند".

جناب آقای دکتر هاشمی، نکته‌ای که باید متذکر شد این است: آخرین بازنگری وزارت بهداشت در مورد کتابچه «دستورالعمل روش‌های پیشگیری از بارداری» در سال 1388 و پس از گذشت 5 سال از انتشار نسخه پیشین آن صورت گرفته بود، اما اکنون با گذشت بیش از شش سال از آن بازنگری و با وجود تغییر در سیاست‌های جمعیتی نظام، هیچ تغییری در متون مزبور که معمولاً اهداف ضدجمعیت و بعضاً ضدسلامت را دنبال می‌کنند، صورت نگرفته است. این مسئله می‌تواند نمودی از مخالفت مدیران میانی شما با سیاست‌های جدید جمعیتی تلقی شود؛ امری که متأسفانه شواهد متعددی نیز دارد.

4 ــ متأسفانه اخیراً و در کمال ناباوری شاهد حذف یکجای بحث جمعیت از برنامه ششم توسعه بودیم. با توجه به این که رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای مد ظله العالی در مقدمه و در بند 45ام از سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، اجرای سیاست‌های کلی جمعیت را از دولت محترم مطالبه کرده‌اند، از جنابعالی تقاضا می‌شود که پیگیر ارائه برنامه‌ای عملی برای سیاست‌های کلی جمعیت در برنامه ششم توسعه باشید.

5 ــ متأسفانه پس از گذشت بیش از چهار سال از نخستین تذکرات مقام عظمای ولایت امام خامنه‌ای مد ظله العالی پیرامون بحران جمعیت، هنوز قانون خسارتزای تنظیم خانواده لغو نشده است. بدین وسیله از جنابعالی که وزیری کوشا و متعهد هستید، درخواست می‌شود که برای لغو کامل این قانون با مجلس شورای اسلامی رایزنی نمایید.

6 ــ جناب آقای دکتر هاشمی، حکایت معضل عظیم سقط جنین‌های غیرقانونی در کشور، قصه پرغصه‌ای است که دل هر انسانی را به درد می‌آورد. به‌قول مسئولین مربوطه در وزارت بهداشت، آمار سقط جنین در سال 1392، 256 هزار مورد بوده است، که از این میان تنها 6هزار مورد قانونی بوده است، یعنی آمار ارتکاب به سقط جنین غیرقانونی، سالیانه 40 برابر وقوع سقط جنین قانونی و قریب به 15 برابر تعداد کشته‌های سالیانه مرتبط با تصادف‌های جاده‌ای است.

حال با توجه به این حقایق تلخ و تأسفبار از شما وزیر محترم می‌پرسیم: وزارت بهداشت تاکنون برای کاهش آمار سقط جنین غیرقانونی در کشور چه کرده است؟ چرا وزارت بهداشت نحوه منصرف ساختن مردم از ارتکاب این جنایت بزرگ را به دانشجویان و کارکنانش آموزش نمی‌دهد و چرا تربیت شدگان در نظام آموزشی وزارت بهداشت، خود در مطب‌ها و بیمارستان‌های کشور، جنایتی مانند سقط جنین غیرقانونی را مرتکب می‌شوند؟ آیا در زمینه آموزش اخلاق حرفه‌ای به این افراد، کم‌کاری صورت نگرفته است؟ دفتر بازرسی وزارت متبوع شما چگونه می‌تواند سوء عملکرد خود را توجیه نماید، در حالی که آمار ارتکاب به سقط جنین غیرقانونی، سالیانه 40 برابر وقوع سقط جنین قانونی است؟

بدین وسیله از شما درخواست می‌شود که برای کاهش آمار تأسفبار جنایت سقط جنین در کشور که می‌تواند زمینه‌ساز وقوع عذاب الهی باشد، سریعاً چاره اندیشی کنید.

نهایتاً از خداوند متعال توفیق جنابعالی و مجموعه تحت امر شما در عمل به دستورات نائب بر حق امام زمان(عج) را خواستاریم. 

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های امضاکننده:

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله(عج)

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران

بسیج دانشجویی دانشکده‌های علوم پزشکی دانشگاه شاهد

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دندانپزشکی تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دارویی تهران

والسلام

آخرین اخبار

تبلیغات

 
 
 
 
 
 
 
 

برای تبلیغات ایمیل بزنید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید