خدمات صوتی تلگرام در ایران راه اندازی می‌شود؟

۱۰ فروردین ماه شبکه اجتماعی تلگرام با راه اندازی خدمات صوتی رایگان در کشورهای اروپای غربی این نگرانی را برای دولتمردان ایرانی ایجاد کرد تا در صورت اجرایی شدن آن در ایران اپراتورهای تلفن همراه کشور ورشکستگی را تجربه کنند.
دراین بین نگرانیها در خصوص تلگرام صوتی در دولت رو به افزایش است. تا جاییکه از زمان روی کارآمدن شبکه های مجازی بالاخص تلگرام اپراتورهای تلفن همراه کشور درآمد آنچنانی از انتقال پیامک کسب نمی‌کنند. بنابراین این نگرانی ایجاد شده که در صورت آنکه تلگرام امکان تماس از طریق این شبکه را ایجاد کند اغلب اپراتورهای تلفن همراه کشور ورشکستگی را تجربه کنند.
 
این روزها خبر از افزوده شدن اپراتور دیگری به جمع اپراتورهای تلفن همراه کشور به گوش می‌رسد که همان امکاناتی را ارائه میدهد که دیگر اپراتورها در حال ارائه آن هستند. از پس از ورود اپراتور همراه اول و ایرانسل به کشور دیگر کمتر اپراتوری توانسته موفقیت جدی در این بخش کسب کند. در حال حاضر اپراتورهایی چون تالیا و رایتل هنوز نتوانستند دراین بخش با دو اپراتورهای مطرح کشور رقابت کنند.
 
مسوولان دولت یازدهم در حال مذاکره برای ورود اپراتور شاتل به جمع اپراتورهای کشور هستند که این امر خود به اندازه کافی کارشناسان را برای کاهش درآمد اپراتورها و درعین حال ورشکستگی اغلب آنان نگران کرده است. 
 
اخیرا با اعطای رسمی "پروانه نوع اول اپراتور مجازی تلفن همراه" (Full MVNO) از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به شرکت توسعه ارتباطات همراه شاتل، این اپراتور تلفن همراه، از برنامه خود به منظور راه‌اندازی نخستین و کاملترین شبکه نسل جدید اپراتور تلفن همراه ایران و عرضه سیم‌کارت‌های نسل جدید با قابلیت برقراری مکالمه، تبادل پیامک و دسترسی به اینترنت بر پایه فناوری‌های ۳G و ۴G خبر داده است.بنابراین ورود تلگرام صوتی می‌تواند نگرانی این صنعت را چند برابر کند.
 
اگرچه نسبت به این اتفاق، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز واکنش نشان داده است و تاکید کرده امکان راه اندازی تلگرام صوتی رایگان برای کاربران ایرانی نیازمند بررسی اپراتورهای تلفن همراه کشور است و راه اندازی آن نباید به کار این اپراتورها لطمه بزند.
 
براساس اظهارات محمود واعظی سیاست دولت همواره این بوده تا این گونه خدماتی که مورد نیاز مردم است و لطمه ای هم به کار دیگران از نظر اقتصادی نمی زند، آزاد باشد.
 
به اذعان وی،  شبکه های مختلفی هم هست که این سرویس در آنها ارایه خواهد شد، اما به دلیل آنکه تلگرام تعدادکاربرانش در ایران قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست و استقبال زیادی از آن شده است، تلاش دارد این خدمت را در اختیار ایرانیان قرار دهد.
 
به گفته عضو کابینه دولت یازدهم، تلگرام نیز خود تلاش دارد این سرویس جدیدش را آرام آرام ارایه کند و براین اساس اپراتورهای ما نیز درحال بررسی این موضوع هستند.
 
آنطور که اعلام شده در حالی مخاطبان گسترده تلگرام در کشور به دنبال راه اندازی امکان خدمات صوتی رایگان تلگرام هستند که هنوز مسوولان دولت یازدهم به این نتیجه نرسیده اند که ایجاد این فضا به اپراتورهای تلفن همراه لطمه اقتصادی وارد خواهد ساخت یا خیر! 
 
اما دراین بین باید تاکید کرد در حال حاضر شبکه های اجتماعی زیادی امکان پیام صوتی را ایجاد کرده اند و بسیاری از مخاطبان تلفن همراه از این فضا بهره می‌برند. با اینحال باید منتظر گزارش اقتصادی اپراتورها و تصمیم گیری دولت در خصوص امکانات جدید تلگرام باشیم! که از امروز پیش بینی می گردد دولت و اپراتورهای تلفن همراه با این تصمیم موافقت نخواهند کرد!

 

آخرین اخبار

تبلیغات

 
 
 
 
 
 
 
 

برای تبلیغات ایمیل بزنید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید