حصول توافق اولیه فقط برای قطع نشدن گاز وارداتی از ترکمنستان/ مذاکرات دو طرف ادامه دارد

صادرات گاز

نتیجه مذاکره شب گذشته دو کشور ایران و ترکمنستان، حصول توافق اولیه ای بود که به موجب آن، فعلا گاز وارداتی از ترکمنستان قطع نشود تا کلیات توافقی که هنوز جزئیات آن رسماً اعلام نشده، ظرف روزهای آینده به مذاکره گذاشته شود

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی عصر وطن ، دقایقی پیش «حمیدرضا عراقی» مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به همراه جمعی از مدیران ارشد این شرکت از سفر شمال کشور که برای مذاکره با مسئولان شرکت گاز ترکمنستان رفته بود، به تهران بازگشت.

بنا به گفته یکی از اعضای تیم مذاکره کننده ایران که در بدو ورود به تهران با تسنیم گفت وگو کرد، توافق اولیه فقط برای قطع نشدن گاز وارداتی از ترکمنستان حاصل شده و مذاکرات دو طرف برای ثبات در روند همکاری ها در زمینه تجارت گاز ادامه خواهد داشت.

در حالی که ترکمنستان با سوءاستفاده از سرمای زمستانه هوا، ایران را به قطع گاز برای دریافت 1.8 میلیارد دلار پول درخواستی خود تهدید کرده است، معاون وزیر نفت، قطع گاز ترکمنستان را برابر با تجدید نظر ایران در ارتباطات تجاری خود با این کشور دانست.

پافشاری دو کشور بر سر مواضع خود، مسئولان دو طرف را صبح دیروز پای میز مذاکره کشاند، اما به دلیل اصرار ترکمنها به دریافت نقدی 1.8 میلیارد دلار از ایران بابت سالهای گذشته، مذاکرات صبح دیروز بی نتیجه ماند. ترکمنها که ابتدا ایران را به قطع گاز از صبح شنبه تهدید کرده بودند، پس از موضع گیری قاطع وزارت نفت و پشتیبانی وزارت امور خارجه از موضع وزارت نفت، با ترس از واکنش متقابل ایران در تجدید نظر در روابط تجاری با ترکمنستان، عصر دیروز باز هم پای میز مذاکره با مسئولان ایرانی نشستند و نتیجه این مذاکره، حصول توافق اولیه ای بود که به موجب آن، فعلا گاز وارداتی از ترکمنستان قطع نشود تا کلیات توافقی که هنوز جزئیات آن رسماً اعلام نشده، ظرف روزهای آینده به مذاکره گذاشته شود.

آخرین اخبار

تبلیغات

 
 
 
 
 
 
 
 

برای تبلیغات ایمیل بزنید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پربازدیدترین اخبار